Metanabol a trądzik

Najczęstszym skutkiem ubocznym, powstającym na skutek stosowania metanabolu, jest trądzik. Androgenne właściwości metanabolu powodują, że pobudzona zostaje stymulacja gruczołów łojowych. Nadaktywność gruczołów łojowych w prostej linii prowadzi do łojotoku, a to z koeli staje się przyczyną trądziku na twarzy, szyi, karku, ramionach i plecach.

Zintensyfikowana praca gruczołów łojowych skutkuje wydzielaniem nadmiaru sebum, czyli łoju. Łój uchodzi przez mieszki włosowe skóry, ale w zbyt dużej ilości zatyka pory skóry. W zatkanym porze gromadzą się resztki sebum, pot i bakterie. Prawidłowa ilość łoju zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Poziom produkowanego łoju jest kontrolowany przez hormony. Metanabol oddziałuje na gospodarkę hormonalną, przyczyniając się w ten sposób do zaburzania procesów produkowania łoju przez gruczoły łojowe, a w rezultacie do powstawiani trądziku.

W przypadku trądziku gruczoły łojowe wydzielają nadmiar sebum i następuje łojotok, a przewód wyprowadzający łój zostaje zaczopowany. Czopy łoju i warstwy zrogowaciałego naskórka to właśnie zaskórniki. Stają się one czerwone i bolą pod wpływem dotyku, jeśli w ich okolicy dojdzie do bakteryjnego stanu zapalnego.

Trądzik wywołany metanabolem obejmuje okolice łojowe – najczęściej twarz, okolicę międzyłopatkową oraz ramiona, czyli w miejscach gdzie występuje największa ilość gruczołów łojowych. Charakterystyczne objawy to zaskórniki, grudki, krosty i torbiele ropne, które potocznie nazywamy pryszczami i wągrami. Trądzik na twarzy występuje najczęściej, ale trądzik na plecach i ramionach oraz trądzik na dekolcie również stanowi częsty problem towarzyszący stosowaniu metanabolu.

Nie należy lekceważyć zmian trądzikowych, powstałych na skutek stosowania metanabolu. Leczenie trądziku jest niezwykle istotne, ponieważ zaniedbanie schorzenia może doprowadzić do trwałych śladów, takich jak blizny potrądzikowe i przebarwienia, często bywa również przyczyną zaburzeń emocjonalnych.
W leczeniu trądziku czasami wystarczy kuracja za pomocą odpowiednich, antybakteryjnych środków kosmetycznych – przeciwtrądzikowych toników i żelów do mycia twarzy. Niekiedy jednak takie postępowanie nie wystarcza. Trądzik powstający na skutek przyjmowania metanabolu jest bardzo uporczywy i często pomaga dopiero odstawienie sterydów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *