Metanabol a wypadanie włosów

Metanabol jest jednym z najczęściej wybieranych sterydów, mających na celu zwiększenie masy ciała przez rozrost tkanki mięśniowej. Niestety jego stosowanie może wywołać cały szereg działań niepożądanych.

Jednym ze skutków ubocznych, które mogą się pojawić podczas stosowania metanabolu, jest wypadanie włosów, a dokładnie łysienie o podłożu androgennym. Szczególnie narażeni są ci mężczyźni, którzy posiadają genetyczną skłonność do łysienia – u nich metanabol może bardzo przyspieszyć proces łysienia. Wypadanie włosów to jeden z najczęściej występujących skutków ubocznych, jakie towarzyszą zażywaniu metanabolu.

Sterydy samoistnie nie powodują utraty włosów, jednak pośrednio wpływają na przyspieszenie procesów łysienia. Mężczyźni, którzy zażywali sterydy ,zaczynają łysieć o wiele wcześniej niż ci, którzy nie przyjmowali tego typu specyfików.

Łysienie typu androgenowego u mężczyzn nie przyjmujących metanabolu pojawia się z reguły dopiero w wieku dojrzałym i starczym. Metanabol oraz inne środki silnie androgenne z powodu oddziaływania na męską gospodarkę hormonalną mogą znacznie przyspieszyć proces łysienia androgenowego.

Metanabol jest pochodną dwuwodzianu testosteronu (DHT) – to właśnie nadmiar tej substancji w głównej mierze odpowiada za wypadanie włosów. Utrata włosów nie następuje równomiernie na całej powierzchni głowy. Łysienie spowodowane metanabolem rozpoczyna się u nasady włosów przy czole i postępuje w głąb głowy, tworząc zakola w kątach czołowych, które stopniowo się pogłębiają.

Dwuwodzian testosteronu (dihydrotestosteron) ma wpływ na wypadanie włosów, ponieważ atakuje mieszki włosowe (cebulki włosów). Testosteron w mieszku włosowym wiąże się z receptorami w cebulkach, a następnie powoduje ich zwężenie oraz zahamowanie wzrostu włosa. Osłabienie mieszków włosowych prowadzi również do osłabienia rosnących włosów, a w rezultacie do ich wypadania. Faza wzrostu włosa (anaben) zostaje zakończona przed czasem, a zatem włos nie może nadal wzrastać. Niestety wypadanie włosów spowodowane przez działanie metanabolu jest procesem nieodwracalnym – oznacza to, że nawet po odstawieniu metanabolu utracone włosy już nigdy nie odrosną.

Przed wypadaniem włosów podczas stosowania metanabolu można się uchronić. Jest to możliwe za sprawą finasterydu, który zmniejsza stężenie DHT w surowicy krwi. Podczas cyklu z metanabolem warto też zażywać Fincar i myć włosy szamponem Nizoral. W ten sposób można mieć nadzieję, że metanabol nie stanie się przyczyną wypadania włosów, niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że ten problem występuje dosyć powszechnie u osób zażywających sterydy anaboliczno-androgenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *