Metanabol a przerost prostaty

Jednym z najczęstszych powodów przerostu prostaty są czynniki hormonalne. Metanabol w dużym zakresie zmienia męską gospodarkę hormonalną, dlatego problemy z prostatą należą do powikłań powodowanych zażywaniem metanabolu. Sterydy mogą wywołać nie tylko przerost gruczołu krokowego, ale również nowotwory prostaty.

Prostata to męski gruczoł krokowy, który należy do układu płciowego. Znajduje się on w miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego. Wielkość prostaty zmienia się – jest ona zależna od wieku i rozwoju mężczyzny. Z powodu przerostu prostaty następuje ucisk na cewkę moczową, skutkiem czego mężczyzna ma trudności z oddawaniem moczu.

Znajdujący się w metanabolu dihydrotestosteron, czyli dwuwodzian testosteronu, powoduje przerost gruczołu krokowego. Przerost prostaty na zwiększeniu objętości i ilości komórek gruczołowych oraz włókien mięśniowych. W ostrej postaci przerost prostaty może doprowadzić do zapalenia cewki moczowej i kamicy pęcherza moczowego.

Problemy z prostatą u mężczyzny zażywającego metanabol objawiają się trudnościami w oddawaniu moczu (w początkowej lub końcowej fazie tej czynności), słabym strumieniem moczu oddawanym pod niewielkim ciśnieniem, niekontrolowane oddawanie moczu (najczęściej w nocy, podczas snu), silne bóle brzucha powstające na skutek nagromadzenia moczu w pęcherzu moczowym oraz uczucie, że pęcherz jest pełny nawet bezpośrednio po oddaniu moczu. Powyższe objawy nie musza pojawić się podczas stosowania metanabolu, ale mogą wystąpić nawet kilka lat po zakończeniu jego zażywania.

Zażywanie sterydów anaboliczno-androgennych, w tym metanabolu, wiąże się z niebezpieczeństwem nie tylko przerostu prostaty, ale może także przyczynić się do powstawania zmian nowotworowych w obrębie prostaty.

Na prostatę wpływa przede wszystkim testosteron i estrogeny. Przemiana testosteronu w dwuwodzian testosteronu pod wpływem metanabolu powoduje, że dihydrotestosteron (DHT) jest wiązany z receptorami prostaty. W ten sposób komórki prostaty są stymulowane do silnego namnażania się. Nagły wzrost poziomu DHT w organizmie pod wpływem przyjmowania metanabolu zakłóca normalny proces wzrastania komórek prostaty. Gwałtowne mnożenie się może spowodować, że w obrębie prostaty powstaną komórki patologiczne – nowotworowe, które skupiają się w ogniskach nowotworowych.

Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego powinny skłonić mężczyznę do konsultacji z lekarzem. Podczas wywiadu medycznego należy wymienić wszystkie farmaceutyki, jakie się przyjmuje – w tym również metanabol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *