Metanabol a blokowanie htpa

Metanabol silnie ingeruje w gospodarkę hormonalną, a zatem również w mechanizmy produkowania hormonów. Wykazuje on właściwości polegające na umiarkowanym blokowaniu czynności układu HPTA.
HPTA jest to oś podwzgórze mózgowe – przysadka mózgowa – jądra (hypothalamus – pituary – testis – axis). Oś HPTA odpowiada za utrzymanie w równowadze tych hormonów i prohormonów, które zależne są od surowicy krwi. Układ HPTA odpowiada za produkcję naturalnego testosteronu endogennego. Jego funkcjonowanie może być zaburzone podczas przyjmowania syntetycznego testosteronu egzogennego.
Blokowanie układu HPTA przez metanabol jest stosunkowo umiarkowane przy przyjmowaniu małych dawek, jednak jeżeli dawka metanabolu jest wysoka, zablokowanie HPTA może być znaczne.

Niska produkcja testosteronu powoduje, że jądra wysyłają wygnał do podwzgórza. Wówczas podwzgórze zaczyna wyzwalać większą ilość podwzgórzowego czynnika uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH). Na skutek wydzielania LHRH przysadka mózgowa produkuje zwiększoną ilość hormonu luteinizującego LH oraz hormonu folikulotropowego (FHS). Na skutek wzmożonej produkcji tych dwóch hormonów jądra produkują większą ilość spermy oraz testosteronu.

Metanabol sprawia, że męski organizm wytwarza więcej testosteronu niż przewiduje to norma. W takiej sytuacji do podwzgórza dociera sygnał o nadmiarze testosteronu – wówczas uwalnianie LHRH znacznie spada. W efekcie naturalny testosteron przestaje być wytwarzany.

Prościej rzecz ujmując podawanie organizmowi pochodnej testosteronu w formie metanabolu informuje przysadkę o obecności tego hormonu – z tego powodu przysadka nie widzi potrzeby do samoistnej produkcji naturalnego testosteronu, skoro męski ustrój otrzymuje z zewnątrz jego syntetyczną formę.
Break produkcji naturalnego testosteronu w jądrach wywołuje szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego. Przede wszystkim zahamowana zostaje produkcja spermy. Ponadto mężczyzna ma mniejsze libido, co w praktyce oznacza, że traci ochotę na seks.

W celu zapobiegania zahamowania układu HPTA podczas stosowania metanabolu konieczne jest zażywanie innych środków. Może to być np. Cyclofenil – jest to antyestrogen, który stymuluje wydzielanie naturalnego testosteronu i gonadotropin na linii podwzgórze mózgowe – przysadka mózgowa – jądra. innym środkiem, który może służyć do odblokowania układu HPTA podczas cyklu z metanabolem to Proviron, jednak może on wywoływać częste, niekontrolowane i bolesne erekcje. Stymulacja podwzgórza do pobudzania produkcji FSH i LH to skutek działania Clomidu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *