Metanabol a degeneracja watroby

Metanabol jest substancją silnie hepatotoksyczną. Hepatotoksyny w znacznym stopniu obciążają wątrobę i mogą prowadzić do uszkodzenia jej komórek. Metanabol bardzo często wywołuje problemy z wątrobą, as w skrajnych przypadkach prowadzi do jej degeneracji.

Wątroba jest jedynym organem wewnętrznym ludzkiego organizmu, który posiada tak wysoką zdolność do samo regeneracji – oznacza to, że uszkodzone komórki wątroby samoistnie odbudowują się. Jednak że jeśli wątroba jest bardzo obciążona metanabolem, przestaje być zdolna do szybkiej regeneracji.

Do zadań wątroby należy m.in. metabolizm farmaceutyków, wychwytywanie substancji toksycznych i biologicznie czynnych. Są one poddawane w wątrobie neutralizacji i tracą swoją biologiczną czynność, a następnie są wydalane z organizmu. W ten osób w wątrobie dochodzi do detoksykacji organizmu.
Do substancji metabolizowanych przez wątrobę należą także sterydy, w tym metanabol. Jeżeli poziom metanabolu w organizmie jest wysoki, wówczas wątroba jest przeciążona. Wynikiem zbytniego obciążenia wątroby przez metanabol jest jej częściowa niewydolność – wątroba przestaje wówczas efektywnie oczyszczać krew z toksyn i ulega otłuszczeniu. Zbyt duże ilości metanabolu trafiające do wątroby powodują, że organ ten nie jest w stanie sobie poradzić z tak dużą ilością toksyn, pojawiającą się w tak krótkim czasie. Gdy dostarczanie wątrobie metanabolu przedłuża się, ten największy gruczoł w naszym ciele traci swoją zdolność do regeneracji oraz zmniejsza się efektywność jego oczyszczającego działania.
Metanabol posiada zdolność do hamowania aktywności komórek wątrobowych – hepatocytów, ponieważ odkłada się w nich tłuszcz. W ten sposób metanabol staje się często przyczyną toksycznego uszkodzenia wątroby. Nadmiar sterydów wywołuje ogniska martwicze tkanki wątrobowej. O ile krótkotrwałe przyjmowanie sterydów wywołuje odwracalne zmiany w wątrobie, to przedłużone stosowanie metanabolu może nieodwracalnie zdegenerować wątrobę.

Mężczyzna stosujący metanabol może rozpoznać problemy z wątrobą po kilku objawach, do których należy m.in. pojawienie się brązowych znamion na ciele, zimna i wilgotna skóra na dłoniach, wzdęcia, biegunka, niestrawność i brak apetytu. Na skutek zwiększonego wydalania żółci stolec może mieć żółtawe
zabarwienie.

Problemy z wątrobą są niezwykle często spotykane w przypadku zażywania sterydów anaboliczno-androgennych. Na szczęście jej degeneracji na skutek podawania metanabolu można zapobiegać. W tym celu podczas cyklu sterydowego niezbędne jest zażywanie leków osłonowych, które wspomagają regenerację komórek wątrobowych (np. Hepatil).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *